Streaming nigdy nie zastąpi kina

Dawno nie byłam w kinie….. Na pewno do tego przyczyniła się pandemia, która przeorała przemysł firmowy przez 2 ostatnie lata, zamknęła studia filmowe, powstało mało filmów więc trudno było znaleźć w kinie „coś”.

Teraz powoli repertuar kin się zapełnia, i można znów wybierać a potem zasiąść w sali kinowej i …przenieść się w inne światy.

Zaczęłam od filmu, na który szłam z pewnymi obawami, nie miałam dużych wymagań, ponieważ film ten jest kontynuacją, znanego filmu sprzed lat, (dokładnie z 1986r.), który to widziałam parę razy, i który nie zrobił na mnie jakiegoś piekielnego wrażenia…. poszłam więc głównie przez ciekawość (obecnie to światowy hit !). Chyba nie trudno się już domyśleć, jaki film wczoraj obejrzałam, to był: Top Gun: Maverickkontynuacja filmu „Top Gun” z 1986 r.

Film jest o elitarnej jednostce pilotów marynarki wojennej USA. Akcja tego nowego filmu została osadzona w czasach współczesnych. Od pierwowzoru minęło kilka dekad….główny bohater filmu Maverick, ma już ponad 50 lat na karku – tak jak grający go Tom Cruise, który trzyma się rewelacyjnie, i który wciąż ma w sobie „to coś”, wciąż ma wiele z młodego przystojniaka (figura, sprawność )….i tą samą skórzaną kurtkę bomberkę. 🙂

Są też piękni, wspaniali chłopcy w swych latających maszynach, jest miłość a przede wszystkim jest niezwykle trudna misja do wykonania, taka która na „zdrowy rozum” udać się nie może.

Tak, jestem zadowolona, film mnie nie rozczarował bo to jest dobre kino akcji – jest „rozsadzającym gałki oczne i bębenki uszne spektaklem”. 🙂 Efektowne ujęcia monumentalnych dalekich planów, przestrzeni, widowiskowo sfilmowane samoloty oraz loty – sfilmowane a nie zastąpione efektami specjalnymi. (Tom Cruise, który jest też producentem filmu zadbał o to, by wszyscy młodzi aktorzy, którzy grali pilotów, przeszli specjalny kurs pilotażu, po to by grane sceny były wiarygodne).

Co tu dużo mówić, to jest najlepszy film od wielu miesięcy, a nawet lat (i to na całym świecie). Nakręcono go w 2019 roku, czekał na premierę 3 lata, dzień premiery odwoływano 6 krotnie ale Tom Cruise nie chciał by produkcja wskoczyła na platformę streamingową – „Gram w filmach, które powinny trafić na duży ekran „ – mówił. I to była słuszna decyzja, bo dzięki temu znowu można przypomnieć sobie, jak wiele adrenalinowego „haju” potrafi dostarczyć seans przed wielkim ekranem.

Reżyserem filmu jest Joseph Kamiński (zastąpił zmarłego Tony’ego Scotta – twórcę oryginału). Tom Cruise zaufał mu i się nie zawiódł. Myślę, że udało mu się zadowolić fanów, i tych starszych, którzy pamiętają „Top Gun” i tych młodszych także. Powstała piękna historia – zarówno w sensie technicznym, jak i emocjonalnym.

ach ten uśmiech 🙂 🙂 🙂 /”Top Gun: Maverick„/

Na koniec muszę wspomnieć o ścieżce dźwiękowej. Top Gun” pokochano nie tylko za zapierające dech w piersi sceny powietrznych akrobacji….. czy pełnego zawadiackiego wdzięku Toma Cruise’a, 🙂 ale również za ścieżkę dźwiękową. Kompozycje z tamtego filmu, jak również piosenki stworzone specjalnie na jego potrzeby, biły wszelkie rekordy popularności a zespół Berlin otrzymał Oscara za ” Take My Breath Away”…… „Top Gun: Maverick” również może poszczycić się muzycznymi perełkami jak choćby „Hold My Hand” Lady Gagi czy „I Ain’t Worried” – One Republic. Ale czy też staną się „kultowymi” jak ta piosenka (autorstwa Whitlocka i Giorgio Morodera) którą śpiewał amerykański zespół Berlin ?

Reklama

6 myśli na temat “Streaming nigdy nie zastąpi kina

 1. Myślę, ze warto, bo film ten jest po prostu dobrą rozrywką – niezbyt głęboką ale diabelnie satysfakcjonującą. 🙂 Obejrzeć należy obowiązkowo na jak największym ekranie, który ukaże pełen rozmach podniebnych popisów….. Według mnie sequel lepszy od pierwowzoru.

  Polubienie

 2. Muzykę z tamtego filmu nam do tej pory na kasecie magnetofonowej 😂 i jeszcze mam na czym ją odtworzyć 😂😂 W pierwszej chwili miałam obawy przed pójściem na kontynuację, tak żeby nie zepsuć sentymentu sprzed lat, ale jak czytam to recenzje dobre więc muszę męża wyciągnąć do kina

  Polubione przez 1 osoba

 3. Film jest bardzo dobrze przyjęty na całym świecie, zarówno przez widzów ale także przez krytyków….Mało kiedy tzw. odgrzewane” tematy są lepsze od pierwotnych – też miałam obawy – Tutaj się udało, to wielki sukces twórców (kasowy też.. Przekroczył bariery dźwięku nawet najśmielszych oczekiwań 🙂 🙂 🙂 ) chociaż arcydziełem nie jest…. U większości widzów film uruchamia, wywołuje wspomnienia, przez co i wzrusza (gra na emocjach). Reżyser doskonale pogodził stare z nowym. Mnie nowe podoba się bardziej ale te przeboje z pierwowzoru, które nam towarzyszyły w najlepszych dla nas czasach, czasach młodości, zawsze będą przypominać o Top Gun 1 i niejednokrotnie przy nich łezka w oku się zakręci…. a posłuchanie ich na takim oldskulowym sprzęcie, to dopiero coś !!!! Ach…Miłych kinowych wrażeń – myślę, że będą takie 🙂

  Polubienie

 4. Przy całym zamieszaniu z przeprowadzką do Szwajcarii, zapomniałem już, co to jest dobre kino;-)
  Ale Twoja ocena tego filmu bardzo mnie zachęciła…
  Pójdę przy sposobnej chwili;-)
  Serdeczności

  Polubione przez 1 osoba

  1. To zrozumiałe, najpierw obowiązki potem przyjemności. 🙂 Miło mi że Cię zachęciłam, choć jak wspominałam film arcydziełem nie jest ale to dobre kino i dobra rozrywka , Przecież po nią chodzimy do kina 🙂 Odwzajemniam serdeczności 🙂

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.